Spływy kajakowe Krutynią

Organizujemy spływy indywidualne oraz grupowe na dowolnie wybranych odcinkach rzeki. W naszej ofercie znajdą Państwo odcinki krótsze, jednodniowe, weekendowe jak i wielodniowe dla wytrwałych.

Krutynia – rzeka na Pojezierzu Mazurskim. Szlak kajakowy, uważany za jeden z najpiękniejszych w Europie. Krutynia to raj dla miłośników wędkarstwa i sportów wodnych. Spływy rzeką Krutynia to najlepszy sposób by poznać Mazury. Krutynia płynie przez rezerwat krajobrazowo-wodno-leśnym położony na terenie dwu gmin: Mikołajki i Ruciane-Nida. Jej długość to 99 km, a powierzchnia dorzecza wynosi 638 km².

Długość szlaku Krutynia wynosi 102 km, w tym 60 km to woda stojąca. Rzeka płynie wśród nieskażonej i dzikiej przyrody, zbiera wody z dorzecza o powierzchni 711 km2. Nie jest rzadkością spotkanie na trasie spływu orła bielika lub orła przedniego.
Szlak kajakowy na Krutyni jest polecany wszystkim tym, którzy cenią sobie wypoczynek, kontakt z przyrodą i spokojny relaks. Jest to rzeka bardzo łatwa do przepłynięcia. Posiada 7 stałych przenosek, które są raczej urozmaiceniem trasy niż utrudnieniem. Pięknie położone stanice wodne, pola namiotowe i pensjonaty oferują różnorodne miejsca noclegowe, w których można będzie się zatrzymać po długim dniu wiosłowania.

Trasa może być dowolnie konfigurowana i dopasowywana do możliwości uczestników i czasu jakim dysponują. Warunki spływu są zróżnicowane na poszczególnych odcinkach:
• jez. Lampackie – jez. Krutyńskie (Krutynia od 102 km do 45 km) – trasa bardzo łatwa, także dla początkujących – prąd powolny, nurt bez zaburzeń, bez ruchu statków.
• Krutynia od 45 km do 15,5 km – szlak łatwy – małe regularne bystrza, nieznaczne progi, łagodne zakręty, mielizny i ławice.
• jez. Bełdany od 15,5 km – odcinek bardzo łatwy – prąd powolny, nurt bez zaburzeń, raczej bez ruchu statków

Spływy kajakowe Krutynią – Przykładowe trasy:
1. 100 km. 10 dni Sorkwity – Bieńki – Babięta – Zgon – Krutyń – Ukta – Iznota – Ruciane Nida
2. 7 dni Babięta – Spychowo – Zgon – Krutyń – Ukta – Nowy Most – Wierzba
3. 50 km. 7 dni jez. Zyzdrój Wielki – jez. Zyzdrój Mały – jez. Kierwik – jez. Zdrużno – jez. Mokre – jez.
Krutyńskie
4. 50 km. 9 dni Spychowo – Zgon – Krutyń – Ukta – Nowy Most – Iznota

Spływy kajakowe Krutynią – zapraszamy wszystkich na niezapomnianą przygodę .